آخرین بروز رسانی: 27ام دی, 1402

حذف نویز(Noise cancellation)

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: 5 برند برتر ساعت هوشمند دنیا صحبت کنیم.

اگر تا به حال از هنذفری یا ایرپادها استفاده کرده باشید حتماً واژه نویز کنسلیشن (Noise cancellation) را شنیده اید. اما شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد کاملاً مطمن نبوده اید که این واژه یا اصطلاح به چه معنایی است و چه کاربرد یا ویژگی را به دستگاه مورد استفاده اضافه می کند.
به صورت کلی دو نوع عمده حذف نویز وجود دارد؛ یکی در میکروفن ها و یکی در هدفون ها. حذف نویز در میکروفن کمک می کند تا شنونده صدای شما در طرف مقابل، صدای شما را بدون نویزهای محیطی اطراف بشنود. برای مثال شما در یک محیط شلوغ یا در خیابان قرار دارید، وقتی از این قابلیت در تماس خود استفاده می کنید موجب می شود صداهای اضافی محیط اطراف حذف و فقط صدای شما به شنونده مخابره شود. و در حالت دوم، یعنی حذف نویز در هدفون ها نیز موجب حذف صداهای محیط پیرامون شده و وضوح بیشتری را در صدای خروجی هدفون شاهد خواهید بود.

 

حذف نویز میکروفن

 

میکروفن ها با حذف نویز کمک می کنند تا ما صدای بهتری را بشنویم. این حذف نویز می تواند به روش های مختلفی از جمله شکل و موقعیت میکروفن، پردازش سیگنال دیجیتال و … انجام شود. حتی برخی هدست ها دارای یک جوراب بادی مخصوص باد هستند که صدای باد را از بین می برند.
هدست های پیشرفته از چندین میکروفن استفاده می کنند تا بتوانند نویزها را تا حد زیادی حذف کنند. این میکروفن ها در فاصله های مختلف نصب می شوند. به این صورت که یکی از آنها از دیگری به دهان شما نزدیکتر است و در حالی که اولی صدای شما را دریافت می کند، میکروفن دوم صدای بیشتری از محیط دریافت می کند و همراه با الگوریتم های دیجیتال، نویز اطراف را از صدای ارسالی حذف می کند و فقط صدای شما باقی می ماند.
شرکت های سازنده و برند های مختلف از میکروفن های دوگانه به روش های متفاوتی برای حذف نویزهای اضافی استفاده می کنند اما برای اینکه بخواهید صدای مکالمات شما مانند بودن در یک تونل باد یا حضور در یک فیلم اکشن بنظر نرسد حتماً از ایرپاد یا هدستی استفاده که کنید قابلیت نویز کنسلینگ را داشته باشد.

 

حذف نویز

 

حذف نویز در هدفون

بیشترین اهمیت و کاربرد حذف نویز برای ما معمولاً همان چیزی است که از یک هدفون خوب انتظار داریم و این همان قابلیتی است که باعث می شود در هنگام استفاده از یک هدفون یا ایرپاد صداهای محیط اطرافمان مزاحمتی در شنیدن صدای اصلی مکالمه و یا یک موسیقی ایجاد نکند.
به طور کلی دو نوع حذف نویز در هنزفری ها وجود دارد؛ غیر فعال و فعال، اما این ها به چه معنی هستند؟

 

حذف نویز غیرفعال (Passive noise cancellation)

این نوع حذف نویز به طراحی هدفون بستگی دارد. حذف نویز غیر فعال در واقع شکل ظاهری هدفون را تشکیل می دهد که مانع از رسیدن صداهای محیط اطراف به گوش می شود. حتماً گوشی های بزرگ برخی کارگران را دیده اید که گوشی های بزرگی دارد و تمام گوش کاربر را پوشش می دهد و به نحوی عایق بندی شده است تا صدای دستگاه های پر سرو صدای کارخانه شنیده نشود. حذف نویز غیر فعال یک عامل سخت افزاری در هدست هاست و وابسته به نوع کاربری و طراحی آن دارد.

 

حذف نویز فعال (Active noise cancellation)

حذف نویز فعال از فناوری پیشرفته تری برای مقابله با نویز استفاده می کند. در این روش الگوی صدای ورودی، شناسایی و تجزیه و تحلیل می شود و سپس یک سیگنال مشابه صدای ورودی اما به صورت معکوس تولید و منعکس می شود. بنابراین سیگنال ورودی در برخورد با سیگنال معکوس تولیدی و منتشر شده از بین می رود.
این نوع حذف نویز برای صداهای ثابت و با فرکانس پایین، مانند صدای پنکه، موتور و … بهترین کارایی را دارد. شما معمولاً این نوع حذف نویز را در هدست های استریو پیدا می کنید که این قابلیت را دارند که گوش شما را از از صداهای مزاحم حفظ و نویزها را از بین ببرند. اما برخی از هدست های مونو نیز از این قابلیت برای کمک به بهتر شنیدن صداهای اصلی استفاده می کنند.

 

نویز کنسلینگ

 

نحوه کنترل قابلیت حذف نویز در AirPods Pro

 

ایرپادپرو اولین هدفون اپل با قابلیت ANC (Active noise cancellation) یا همان حذف نویز فعال است. هنگامی که ANC فعال است، میکروفنی که رو به بیرون در سطح خارجی هدفون قرار دارد صدای محیط خارجی را تشخیص می دهد و سپس با تولید فرکانس های صوتی معکوس یا آنتی نویز با صداهای بیرونی مقابله و آنها را از بین می برد.
هدفون های تولیدی اخیر معمولاً از هر دو روش حذف نویز (حذف نویز فعال و غیرفعال) همراه هم استفاده می کنند تا قابلیت حذف نویز محصول خروجی به حداکثر برسد. بنابراین با وجود قابلیت حذف نویز فعال، بهتر است تا برای اثر گذاری بیشتر از اندازه مناسب سر هدفون استفاده کنید تا کاملاً در گوش شما قرار بگیرد یا به صورت کامل گوش شما را پوشش بدهد