آخرین بروز رسانی: 16ام بهمن, 1402

پوشش اولئوفوبیک چیست و چه کاربردی دارد؟

با پوشش اولئوفوبیک از شر لکه های روغنی و اثر چربی انگشت خلاص شوید.سطوح با پوشش اولئوفوبیک ضد چربی بوده و نسبت به سایر سطوح برتری دارند. پوشش اولئوفوبیک، مادام العمر نیست و باید تمام تلاش خود را برای حفظ و جلوگیری از سایش سریع انجام دهید.بهتر است از یک محافظ با پوشش اولئوفوبیک با کیفیت بالا بر روی صفحه نمایش تلفن خود استفاده کنید

پوشش اولئوفوبیک(Oleo phobic) چیست و چه کاربردی دارد؟

معنای لغوی اولئوفوبیک (Oleo phobic)، ترس از روغن است. بنابراین اصطلاح پوشش اولئوفوبیک نشان دهنده یک ماده مقاوم در برابر روغن یا چربی است. بنابراین وقتی این قابلیت روی سطوح مختلف مانند؛ صفحه نمایش گوشی تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، لنزهای دوربین، ساعت های هوشمند، آینه ها، شیشه های اتومبیل و … وجود دارد به این معناست که این سطوح ضد چربی هستند.

پوشش اولئوفوبیک از ترکیبی از خواص شیمیایی و فیزیکی برای ایجاد سطحی غیرچسبنده به روغن ها استفاده می کند و باعث می شود که چربی به جای چسبیدن به سطح به صورت قطرات متکثر روی سطح باقی بمانند. علاوه بر این لایه ای از فلوروپلیمر با خواص نچسب عالی، مانند تفلون، و لایه ای از سیلیس یا مواد مرتبط، بافت ناهمواری روی این سطوح ایجاد می کند که تماس بین سطح (مثلاً صفحه نمایش) و روغن ها (یا آلاینده ها) را کاهش می دهد. این ویژگی ها همچنین سطوح مختلف را در برابر خش نیز مقاوم می کند.

پوشش اولئوفوبیک تمام طول عمر یک دستگاه در سطح آن دوام نمی آورد، زیرا ممکن است به دلیل استفاده منظم و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی از بین برود. برای مثال استفاده از الکل (غلیظ) می توانند پوشش اولئوفوبیک روی صفحه نمایش گوشی هوشمند شما را از بین ببرد. همچنین در معرض سایش بودن پوشش اولئوفوبیک مانند تماس مداوم با لباس های مان یا سطح شلوار جین، می تواند به سرعت پوشش اولئوفوبیک صفحه نمایش شما را از بین ببرد. حتی قرار دادن سطوح با پوشش اولئوفوبیک در معرض دمای بالا می تواند به پوشش آن آسیب برساند.
بنابراین پوشش اولئوفوبیک برای همیشه روی دستگاه شما باقی نمی ماند و به مرور زمان از بین می رود و شما متوجه خواهید شد که اثر چربی رو سطوح لمسی دستگاه شما آشکارتر می شود و همچنین تمیز کردن این لکه های چربی نیز دشوارتر می شود.

آیا امکان تعویض پوشش اولئوفوبیک وجود دارد؟

بله، می‌توانید پوشش‌های اولئوفوبیک را روی سطوح جایگزین و یا بازسازی کنید، اما این کار بسیار تخصصی است و امکان انجام آن توسط شما وجود ندارد. همچنین هزینه جایگزینی این پوشش زیاد است و شاید این کار مقرون به صرفه نباشد. بنابراین استفاده صحیح از دستگاه و اجتناب از عواملی که باعث از بین رفتن این پوشش می شوند را در اولویت قرار دهید.

بهترین راه حفظ پوشش اولئوفوبیک

در حال حاضر بهترین راه حفظ پوشش اولئوفوبیک صفحه نمایش گوشی های تلفن همراه استفاده از گلس های محافظ صفحه نمایش گوشی می باشد. برخی از این گلس ها علاوه بر حفظ این پوشش خود دارای یک پوشش اولئوفوبیک نیز هستند. به این ترتیب بدون از دست داده قابلیت این نوع پوشش می توانید از یک گلس محافظ استفاده کنید. علاوه بر این ویژگی بسیاری از گلس های قابلیت های دیگری از جمله، محافظت از صفحه نمایش گوشی در برابر سوقط، ضربه، سایش و خش را نیز دارند. بنابراین استفاده از یک محافظ صفحه نمایش گوشی می تواند خیال شما را از نگرانی های عنوان شده آسوده کند.

محافظ صفحه نمایش گوشی تلفن همراه با پوشش اولئوفوبیک